Elytei vėl buvo prastas savaitgalis? Ruslanas nenustoja aiškinti, kad yra per geras šitam darbui (arba jūs visi – per prasti). Ilona negali pakęsti Ritos, Ritai ištisai skauda galvą, nors ten ir nėra kam labai skaudėt, o Gedas ir vėl pasakė, kad su tavo savaitės užduotim būtų susitvarkęs per pusdienį? Būk atsargus – gali tapti vienu jų!
Harvardo universiteto mokslininkai, išanalizavę tūkstančių žmonių sveikatos duomenis, surinktus per kelis dešimtmečius, buvo priblokšti: reikia bijoti ne bakterijų, o jausmų – emocijos, pasirodo, cirkuliuoja ir užkrečia mus tokiu pat principu. Ir plinta epidemiškai greitai.
Liūdniausia tai, kad negatyvumu užsikrečiama daug lengviau nei pozityviomis mintimis. Ir, visi suprantame, kad nei teismas, nei medikai neišrašys draudimo Elytei su Gedu prisiartinti prie jūsų ne arčiau nei per 5 metrus. Tad ką daryti, kai biure siaučia virusas „Liūdnoji Irena“ arba „Pūvamintis Algirdas“?
1. Pradėkite nuo kūno.
Gripo periodu, mes stengiamės iš visų jėgų: grūdinamės, sportuojame, geriame vitaminus, stengiamės išsimiegoti. Lygiai tos pačios priemonės padeda kovoti ir su biuro dramų prevencija. Vien tai, kad jums trūksta miego, kraujyje padidina streso hormonų lygį, ir atsparumas dejonėms mažėja. Rūpinkitės savo kūnu ir skundai nuo jūsų atšoks kaip kulkos nuo Supermeno.
2. Rinkitės laimingą garderobą.
Tai gali būti ir paslaptingas reikalas, kaip, tarkim, dark metal grupės marškinėliai po kostiumu arba flamingais dekoruotos kojinės, kurios tik karts nuo karto išlenda iš po jūsų kelnių. Arba kažkas šaunančio tiesiai į tarpukaktį Ilonai: geltona palaidinė, raudonos lūpos, žali batai. Spalvos mus veikia pozityviai ir apsaugo nuo surūgusių kolegų kaip česnakas nuo vampyrų.
3.Pasiruoškite.
Danutė, sutikta ofiso virtuvėlėje, vėl kalbės apie žaizdas, atsivėrusias ant kojų jos draugės mamos pusseserei? O Rinaldas, gurkšnodamas arbatą, prisimins savo mirusį šunį? Jeigu žinote, kad bendrose biuro erdvėse sklando gedulo temos, ateikit pasiruošę: pradėkite pokalbį nuo linksmo įvykio arba pozityvios temos – taip neleisite liūdesio traukiniui įsibėgėti ir tam aimanų rūkui nusėsti smegenyse.
4. Išbandykite radikalią užuojautą.
Mūsų empatija nėra begalinė. Ypatingai tai bendradarbei, kuri apie tą patį skundžiasi jau 8 savaitė. Žinau. Norėtųsi tik sušukti: „Tai gal, bl*t, daryk ką norsčia nesiskundus!“. Žinau. Bet turėkite omenyje, kad liūdnos istorijos ir negatyvumas dažnai maskuoja nepilnavertiškumą ir nepasitikėjimą savimi. Gal susikaupkit ir pabandykite nuoširdžiai įsigilinti į jos problemą ir padėkite ją išspręsti. Empatija šiek tiek atskies negatyvius žodžius ir kartu privers jus pačius gerai jaustis. Nes esate geras žmogus.
5. Dresuokite kaip šuniuką
Koks pagrindinis šunų dresavimo principas? Ignoruokite blogą elgesį ar elgesį, kuris jums nepatinka ir apdovanokite tai, kas jums suteikė džiaugsmo. Su žmonėmis tai taip pat veikia. Jeigu kaskart, kai Renata skundžiasi, jus pusvalandį klausote, linguojate galvą ir pritariamai aikčiojate, tuomet Renata ir skųsis. Bet jeigu jai kalbant įlįsit į telefoną ir tarstelsit „Na, viskas aišku su Tavim“, arba „OK, turiu bėgt“, ir tai kartosite kaskart, kai Renatai reiks prieit išpažinties, ji išpažintis ims retinti. Arba suras džiaugsmingą būdą su jumis bendrauti.