Sklando kalbos, kad lietuviai karantino metu sukaupė nemažas sumas pinigų, deda indėlius, investuoja į nekilnojamąjį turtą ar bitkoinus. Ši informacija – iš dalies teisinga, mat SEB banko apklausa atskleidė, jog kiek daugiau nei trečdalis lietuvių pandemijos metu taupė daugiau nei įprastai. Žmonės, kurie taupė visuomet, šį laikotarpį bandė išnaudoti ir optimizavo turimas išlaidas, galbūt susirado papildomą veiklą ir taip padidino turimas pajamas, kurių dalį atsidėjo.
Labai panaši dalis – beveik trečdalis apklaustųjų, teigė, kad netaupo ir taupyti neketina. Tiek jau taupantiems, tiek neketinantiems to daryti, tikriausiai pagalbos nebereikia, o likusiems turiu paruošusi nesudėtingų priemonių padėsiančių pradėti ir efektyviai taupyti be skausmo.
- Sugalvokite tikslą, kam taupysite ir jį vizualizuokite. Galbūt jau turite nusprendę kur keliausite, kokį automobilį norite įsigyti ar keliems mėnesiams Jūs siekiate turėti „finansinę pagalvę“ – neliečiamas santaupas, kurias naudosite nutikus nenumatytoms aplinkybėms. Turėkite šį paveikslėlį/ nuotrauką matomoje vietoje. Tegu ir kiti šeimos nariai aktyviai įsitraukia! Tai gali būti proga pokalbiui apie kiekvieno svajones ir lūkesčius, galimybes prisidėti siekiant tikslo, o bendras piešinys/svajonės nuotrauka gali padėti išlaikyti motyvaciją iki pat reikiamos sumos sutaupymo.
- Nusistatykite laiką ir sumą. Jau žinote ko norite – puiku! Dabar svarbu suprasti kiek galite per mėnesį sutaupyti bei kiek laiko taupysite. Tai leis Jums aiškiai matyti ar šie uždaviniai nėra per dideli, o galbūt – nenorite laukti dvejus metus, kol sukaupsite naujam pirkiniui/ svajonių atostogoms? Tuomet verta ieškoti sprendimo, kaip tai pasiekti greičiau. Susidarius taupymo planą, jį galite koreguoti, svarbu realistiškai įsivertinti kiek pinigų per mėnesį galite atsidėti. Sutikite, jog vienais gyvenimo etapais 10 % pajamų gali atrodyti itin daug, o praėjus kuriam laikui, matote, kad galite skirti ir 20 %.
- Išbandykite ne vieną taupyklės versiją. Kartais taupyti lengviau, jei pinigai „dingsta“ jau kortelėje, tik gavus atlyginimą, o kartais – kai sąmoningai, nustatytą sumą, išgryniname ir padedame į kiaulę taupyklę (ar bet kokią kitą nuostabią vietelę gryniesiems). Mano siūlymas – turėkite abu variantus. Šiuolaikinė bankininkystė siūlo įvairių būdų: taupykite periodiškai, kai automatiškai Jūsų nustatyta suma pervedama į atskirą sąskaitą, arba taupykite atsiskaitydami už pirkinius, kai sumą apvalinant iki sveikojo skaičiaus skirtumas bus pervedamas į Jūsų skaitmeninę taupyklę. Neretai žmones gelbsti dalį gaunamų pajamų atsidėti iškart grynais ir jų neliesti, nebent sukaupėte savo tikslui, arba nutiko nenumatyta situacija ir, šeimai sutarus, paimate dalį pinigų.
- Planuokite ir dar kartą planuokite savo išlaidas. Ypač maistui. Galvoti apie maistą ir planuoti pirkinius – man, misija labai sunki, bet negaliu nesutikti su šio būdo nauda. Suplanavus pirkinius parduotuvėje apsipirksite greičiau ir sutaupysite pinigų, taip pat galėsite numatyti, kada baigiasi buitinės chemijos priemonės ir įsigysite jas, kai bus geriausia kaina. Perkant tik suplanuotus pirkinius bus lengviau atsispirti pagundai ir pirkti, „nes akcija ir pigiau dabar“, taip sutaupysite neišleisdami nereikalingiems daiktams.
- Gerkite vandenį. Daug vandens. Didžioji dalis Lietuvos gyventojų gali mėgautis kokybišku ir skaniu vandeniu, kurį gauti gali tiesiai iš čiaupo. Būna išimčių, tad jei Jums nepatinka skonis, kvapas, ar vanduo netinkamas gerti – pabandykite ieškoti pagalbos ir įsigyti specialų filtrą, ar kitus įrenginius. Ne paslaptis, kad vanduo yra sveikiausias gėrimas, o dažnai troškulį malšiname maistu, o geriant pakankamai vandens (1,5 – 2l/ per dieną), ne tik gerinsite sveikatą, bet ir sutaupysite. Visi vaisvandeniai, gira, sultys ar kiti gėrimai gali būti pakeičiami vandeniu, o jis, kaip žinia – gerokai pigesnis. Šią taisyklę galite naudoti ir einant pietauti, vakarieniauti į kavinę. Perkant stalo vandenį, kuris būna pasiūlomas kartais ir nemokamai, ar gerokai pigiau, nei kiti gėrimai, galite sutaupyti nemažą sumą pinigų – gėrimų antkainis kavinėse įprastai siekia 200%, iš jų atsiriekiama liūto dalis. O, žiūrint į tolimesnę perspektyvą, saldžių gėrimų atsisakymas teigiamai paveiks jūsų svorį ir sveikatą – sutaupysite ir drabužiams, ir sportui, ir gydytojams.
- Skolų mokėjimo planas. Jei turite vartojimo paskolų, pirkinių išsimokėtinai, pradedant taupyti galite sudaryti sąrašą visų turimų įsiskolinimų ir pradėti jį mažinti nuo mažiausios skolos iki didžiausios. Susidarykite preliminarų planą, kurį reguliariai peržiūrėsite ir pasidžiaugsite savimi, kai pavyks taupyti ir skolas paversti fondu svajonėms ir ateičiai. Iš patirties galiu pasakyti – kas dešimtas žmogus neatsidaro iš banko ar VMI atkeliavusių laiškų, nes bijo. Bet tiesa ta, kad nei bankas, nei VMI nenori atimti jūsų namų ar automobilio – kiekviena įstaiga laukia iniciatyvos ir dažniausiai sutinka su jūsų pasiūlytomis skolų grąžinimo sąlygomis. Svarbiausia – kalbėtis.
- Įdarbinkite savo laiką. Jei vis galvojate, kad gaunamų pajamų netenka, tačiau pakeisti darbovietę – ne išeitis, apsvarstykite galimybę susirasti papildomą darbą arba savo hobį – nerti vašeliu, gaminti tortus/kosmetiką, važinėti dviračiu/ paspirtuku paversti papildomų pajamų šaltiniu. Maisto išvežiojimas, kurjerio ar pavėžėjo paslaugos vis dar populiarios, tad galbūt vietoj kelių TV laidų žiūrėjimo galima pelningai praleisti laiką?
- Visus pirkinius apsvarstykite, pagalvokite ar tikrai reikia. Venkite impulsyvių pirkinių, duokite sau laiko pagalvoti. Interneto parduotuvėms tobulėjant, pagunda pirkti gali būti labai lengvai patenkinama. Gali padėti būdas, kai prekę pasiliksite krepšelyje ir nuspręsite ar tikrai norite pirkti naują akumuliatorinį gręžtuvą ar kelnes po kiek laiko, ar pasitaręs su artimuoju. Taip pat verta sudaryti sąrašą visų perkamų paslaugų. Galbūt naudojatės kabelinės televizijos paslaugomis, bet iš tiesų, televizorių naudojate tik filmų peržiūroms? Priminsiu vieną iš ankstesniuose straipsniuose pasiūlytų patarimų – atidžiai peržiūrėkite visas prenumeratas (angl. subscription). Neretai pamirštame, kad pasibaigus nemokamai programėlės versijai kas mėnesį tenka sumokėti po kelis eurus. O jei tokių programėlių ir nuolatinių mokėjimų – ne vienas?
- Draudimo įmokos. Rekomenduojama kartą per metus patikrinti turimus polisus ir palyginti sąlygas, kainas. Gali nutikti, kad pasirašant sutartį Jūsų pasirinkta kompanija siūlė labiausiai Jums tinkančias sąlygas ir geriausią kainą, tačiau praėjus metams, situacija rinkoje pasikeitė ir šiuo metu galite mokėti mažiau. Jei jaučiate, kad šioje vietoje Jums kyla daugiau klausimų nei galite rasti atsakymų, ieškokite pagalbos! Galite parašyti ar paskambinti mums, ieškoti atsakymų ir patarimų iš kitų, patyrusių finansų ekspertų.
- Planuokite pirkinius ir ieškokite kainos – kokybės santykio. Didesni buitinės technikos pirkiniai, baldai, judėjimo priemonės gali būti suplanuoti, tad išsirinkus ko Jums reikia, nepatingėkite ir paieškokite geriausios prekės kainos. Taip pat apsvarstykite, galbūt neužilgo numatomas išpardavimas, „juodasis penktadienis“ ar dar kokia nors speciali akcija, kurios metu Jūs galite įsigyti norimą daiktą, bet sutaupyti. Verta atkreipti dėmesį ir į garantinio aptarnavimo kokybę, trukmę. Garantinis aptarnavimas gali tapti ypač svarbus, tad siunčiantis prekes iš užsienio, ar viliojantis patrauklia kaina iš fizinio pardavėjo, nepamirškite pasidomėti, „o kas būtų, jei…“?
- Ar žinojote, kad galite sutaupyti apie 1% savo metinių šildymo išlaidų, jei namuose nustatysite 1 laipsniu žemesnę (žiemos metu) / šiltesnę (vasaros metu) temperatūrą? Jei yra galimybė ir savo namų temperatūrą Jūs galite reguliuoti patys, išbandykite šį “1 laipsnio” metodą. Tikėtina, kad dėl pakilusios ar 1 laipsnio žemesnės temperatūros skirtumo nepajusite, tik sutaupysite šildymo ar elektros sąskaita.
- Techniškai tvarkingi įrenginiai = mažiau išlaidų jų remontui. Automobilio, dviračio, ar buitinės technikos priežiūra nekainuoja tiek daug, kiek remontas atsiradęs dėl nepriežiūros. Reguliariai keiskite alyvą, oro/ namų filtrus, sutepkite grandinę bei laikykitės naudojimo taisyklių. Prižiūrint visus įrenginius ir palaikant jų gerą techninę būklę reguliariai išvengsite nenumatytų išlaidų remontui bei galėsite ilgiau jais džiaugtis.
Tikiuosi, pavyks pasinaudoti bent vienu patarimu ir taupymas pamažu atneš daugiau džiaugsmo nei iki šiandien, o galbūt tai bus pirmieji Jūsų žingsniai ramesnio rytojaus link! Palinkėsiu ir į taupymą, karts nuo karto pažvelgti kaip į žaidimą, su mini taisyklėmis, kurių laikantis tampa įdomu bei norisi dar ir dar.