Vaiko gimimas – niekaip matematiškai nesusidėliojantis veiksmas, nes 1+1=3.
Čia, kad ir kaip norėtųsi, sunkiai jungiasi racija, nes viršų ima emocijos: gimus vaikui, tėvai jaučia didžiulį džiaugsmą ir laimę, moterys gauna tokių gamtos sukurtų narkotikų, kad nejaučia skausmo ir kažkokiu būdu išgyvena nemigos naktis bent pora pirmų metų. Gyvename nuolatinėje mišrainėje, kurioje muovargį keičia dėkingumas, erzulį – vidinis augimas, o kiekvienas dalyvaujantis šiame procese, gauna neįperkamą meilės dovaną.
Kartu su šia begaline laime ateina ir atsakomybės bei rūpesčio jausmas, kyla daug baimių ir nepasitikėjimo savimi bei nerimo dėl ateities. Mano, kaip asmeninės finansų konsultantės, tikslas – sumažinti šių jausmų kiekį jūsų širdyse, ir juos paversti racionaliais sprendimais, kurie, esu tikra, suteiks užtikrintumo jūsų tėviškoms ir mamiškoms širdims. Bent jau dėl finansinės vaikų ateities.
Sena patarlė byloja: jei planuoji metams – sodink bulves, jei planuoji dvidešimčiai – sodink medžius, o jei šimtmečiui – edukuok savo vaikus. Išties, taupyti, investuoti į vaikų ateitį yra daug priežačių ir tikslų: privatus darželis/mokykla, universiteto studijos, savarankiško gyvenimo pradžia, rimti pirkiniai (kompiuteris/automobilis/būstas), juodos dienos biudžetas (traumos/ligos).
Ruoštis ateičiai yra ir daug skirtingų būdų bei įrankių:
– kaupti banko sąskaitoje, grynais;
– kaupti sidabro/aukso monetomis;
– pirkti nekilnojamą turtą – būstą, žemę,
– įsigyti akcijas, obligacijas, kripto valiutą,
– kolekcionuoti meno kūrinius,
– pasirašyti gyvybės draudimo ar investicines sutartis,
– susikurti investicinius fondus ir t.t.
Svarbiausia čia suprasti, kad, kaip ir vartojant vaistus, principas „jei draugei tiko, tiks ir man“, nebūtinai veikia, nes kiekviena šeima yra individuali, kiekviena jų turi savo išskirtinius poreikius, konkrečias galimybes ir tik jiems suprantamą viziją.
Pirmas patarimas, kurį duodu nuoširdžiai ir objektyviai: pasikonsultuokite su finansų specialistu. Tik čia saugokitės raudonų vėliavų: jei jau pirmo susitikimo metu jums susidaro įspūdis, kad kažkas bandoma jums parduoti, kad neįsigilinama į Jūsų, kaip tėvų, poreikius ir norus Jūsų vaikui, ieškokite kito specialisto.
Kalbant apie didesnes investicijas, pinigus patarčiau išskaidyti – visų kiaušinių viename krepšyje liaudis pataria nelaikyti. Dalį investuokite ten, kur grąža garantuojama, o dalį galima investuoti ir rizikingiau, stengtis generuoti pelną. Investavimas reikalauja žinių ir laiko, mokesčių sistemos suvokimo. Reikėtų paklausyti savęs ir atsižvelgti į savo galimybes, kiek laiko, edukavimosi ir kokią sumą norisi skirti į pinigų investavimą.
Jeigu kalbame apie 50-150 laisvų eurų per mėnesį, kuriuos norėtumėte investuoti, nuoširdžiai galiu pasakyti, jog tai yra per maža suma, lyginant su laiku, kurį turėsite skirti pasaulio rinkų tendencijų analizei, nes grąža nesugeneruos išleistų laiko kaštų.
Šiandien investicijų pasaulis labai platus ir būtų labai sunku vienu kartu viską aprašyti. Pirmas patarimas: laikas yra negrąžintinas, neatnaujinamas šaltinis, todėl jį vertinti turite ne ką mažiau, o tiksliau – daug labiau nei pinigus. Tad noriu su jumis aptarti įprastus kaupimo būdus, kurie neviršyja 150 eurų mėnesiui, ir atitinka kokybės ir laiko kainos santykį. Tuo tarpu didesnės nei 150 eurų investicijos reikalauja ir Jūsų, ir ekspertų sprendimų.
Antras patarimas: pirmas geriausias laikas pasodinti medį buvo prieš 20 metų, antras geriausias laikas pasodinti medį yra dabar. Tikrai. Kalbant apie vaiko finansinę ateitį, svarbu pradėti apie ją galvoti, kuo greičiau, o dar geriau – tik gimus vaikui. Svarbu ir sau, ir vaikui diegti įprotį taupyti kiekvieną mėnesį. Pradėkite nuo vaiko pinigų – atidėkite 70 eurų kiekvieną mėnesį.
Paprasčiausias būdas pradėti yra atskirą banko sąskaita vaikui. Tam, kad nepadarytume skubotų, neapgalvotų sprendimų, bet vis dar nepraleistumėte taupymo mėnesių. Pasivyti laiką vėliau tampa labai sunku. Atskira taupomoji sąskaita vaikui – populiariausias taupymo būdas (pasirinktos sumos pinigų pervedimas į specialią sąskaitą). Pabrėžiu: tai yra taupymas ir laikinas sprendimas, nes sveika infliacija 3 procentai ir tai nėra investavimas. Tačiau tai labai geras sprendimas, kol rasite būdą investuoti, tinkamą Jums. Labai neuždelskite, siūlyčiau rasti alternatyvą, iki kol vaikui sueis 3 metai, nes sąskaitoje laikomi pinigai yra labai lengvai pasiekiami. Dažniausiai, žinoma, juos reikia saugoti nuo mūsų pačių, nes visada atsiranda kam jų prireikia, taip pat, kaip ir minėjau, pinigai nuvertėja.
Dar vienas populiarus būdas yra investicinis gyvybės draudimas. Tokį būdą renkasi vis daugiau tėvų, nes tai draudimas, ir taupymas, ir investavimas viename. Tokios sutartys dažniausiai prasideda nuo 30 eurų mėnesiui, galima rasti ir už 20 eurų, rekomenduojama nuo – 50 eurų.
Iš savo praktikos matome, kad sprendimas apdrausti vaiką ir jo vardu kaupti lėšas nuo pat gimimo iki pilnametystės darosi priimtinas vis platesniam žmonių ratui. Tėvai kruopščiai pasveria skirtingų taupymo būdų pliusus ir minusus bei renkasi investicinį gyvybės draudimą dėl keleto priežasčių.
Pirmiausia, priklausomai nuo gyvenime susiklosčiusių aplinkybių, šis draudimas gali tarnauti ir kaip paprastas taupomasis indėlis, kaip investicinis fondas ir kaip draudimo nuo įvairių nelaimingų atsitikimų paketas. Be to, tėvams, kurie savo vaikams sudarė draudimo sutartis, priklauso gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata. Jie kasmet gali susigrąžinti iki 300 eurų nuo per metus įmokėtų draudimo įmokų- šiuos pinigus taip pat galima skirti tolimesniam investavimui. Taip, gyvenimui klostantis sklandžiai ir palankiai, jūsų vaikas į suaugusiųjų pasaulį įžengs kišenėje turėdamas solidžią pinigų sumą. Tačiau investicinis gyvybės draudimas užtikrina vaikų finansinį saugumą ir ne tokiomis palankiomis aplinkybėms. Pavyzdžiui, susižalojus ar susirgus, net mirus vienam iš tėvų, šis produktas tampa didžiule finansine pagalve vaikui.
Aptarkime ir kitą atvejį, kai Vaiko pinigai yra reikalingi šeimos biudžetui čia ir dabar. Tame nėra nieko blogo ar gėdingo, svarbu, jog tai įsivertinate ir gerinate vaiko gyvenimą dabar. Esant tokiai finansinei situacijai, siūlau apsvarstyti investiciją į mokslą, būrelius, sportą. Tai gali ir nekainuoti ar kainuoti nedaug, bet tai yra investicija. Kaip investicija yra ir jūsų pačių laikas su vaikais, skirtas vaiko edukacijai, knygų skaitymui kartu, gyvnimiškų įgūdžių lavinimui. Net tai, kad jūs savo sūnų ar dukrą pasiimate į savo darbą, supažindinate su procesas, iššūkiais, užduotimis ir problemomis, yra investicija į vaiko ateitį.
Žinau, kad toks investavimas sunkiau apčiuopiamas ar įvertinamas, bet gerai pažįstant savo vaiką, ir investavus į jam artimą kryptį ar specialybę laiko ir jėgų, ilgalaikėje perspektyvoje tai gali atnešti didelę ir prasmingą naudą. Aišku, tai pamatysite tikriausiai tik tuomet, kai jūsų atžala gaus pirmąjį atlyginimą.
Reziumuojant, noriu darkart pabrėžti: tėvai neprivalo žinoti visų galimų taupymo ir investavimo būdų – tai yra atskiras, atsakingas, tame besispecializuojančių žmonių darbas.
Lygiai toks pat mitas yra tai, kad sutaupyti gali tik tie, kurie turi geras pajamas – viskas priklauso ne tik nuo pajamų, bet ir nuo tėvų įpročių bei tikslų.
Dar vienas mitas yra tai, jog finansininko konsultacijos neturi kainuoti. Jei jos yra nemokamos, vadinasi, jų tikslas yra jums parduoti produktus, kurių, didelė tikimybė, jums net nereikia – visai kaip jau dešimtmečius populiarūs pietūs su prizais būsimiems virtuvių puodų į kreditą pirkėjams.
Finansinis vaiko gyvenimo planavimas yra svarbus tuo, kad taip užtikriname jiems stabilesnę ir saugesnę ateitį, o kartu ir didesnę ramybę sau. Šiandien vis daugiau tėvų domisi skirtingais taupymo ir investavimo būdais bei sudarinėja planus net dešimčiai ar dvidešimčiai metų į priekį.
Kiekviena šeima pasirenka sau tinkamiausią būdą, tačiau tam, jog išmoktumėme investuoti ir taupyti, reikia trijų dalykų: ugdytis finansinius įpročius, skirti laiko savišvietai finansų srityje, rasti finansų specialistą.