Šiame straipsnyje aptarsime, ką reikia žinoti vykdant individualią veiklą pagal pažymą, kuo ji skiriasi nuo darbo pagal sutartį, ir dar kitus niuansus, kuriuos svarbu žinoti, jei planuojate, o gal jau esate „pats sau viršininkas“.
Pradėkime nuo to, kada galima sakyti, kad jau vykdote individualią veiklą ir Jums jau reiktų išsiimti pažymą. Jei vasaros pabaigoje nusprendėte parduoti savo dviratį draugui, jis pervedė Jums pinigus – Jūs dar nevykdote veiklos, tiesa? Tačiau, jei dviračius perkate, galbūt remontuojate ir tuomet parduodate vėl ir vėl, sveikiname, Jūs jau vykdote veiklą ir ją būtina registruoti. Tas pats galioja ir pirkimams – pardavimams, kai siunčiatės įvairias prekes užsienio, siuvate mielas smulkmenas ir jas parduodate kitiems, o galbūt kepate tortus ir iš to prisiduriate pragyvenimui.
Pagrindinis skirtumas tarp darbo vykdant individualią veiklą pagal pažymą ir darbo pagal darbo sutartį yra šis – Jūs pats turite rasti užsakymus, juos realizuoti, sutarti kainą ir priėmus pinigus, sumokėti valstybei mokesčius (apie skirtumus tarp individualios veiklos pagal pažymą ir verslo liudijimo jau kitą savaitę).
Kas gali užsiimti individualia veikla pagal pažymą?
Galima sakyti, kad bet kuria ekonomine veikla besiverčiant (nuo žemės ūkio iki ekstrateritorinių organizacijų veiklos) individuali veikla pagal pažymą yra vienas iš pasirinkimų. Išimtis galioja veikloms, kurioms vykdyti reikalinga licencija. Tuomet steigiama Mažoji bendrija ar Uždaroji akcinė bendrovė.
Kaip mokami mokesčiai?
Mokesčiai mokami deklaravus metines pajamas. Žingsniai būtų tokie:
- Įregistruojate savo veiklą;
- Dirbate;
- Vedate savo pajamų ir išlaidų apskaitą (apie apskaitą, kiek vėliau);
- Deklaruojate savo metines pajamas (dažniausiai tai rekomenduojama padaryti nuo kovo mėn. vidurio iki gegužės mėnesio 2 dienos);
- Nuo susidariusio pelno mokate mokesčius;
Labai svarbu, kad metų eigoje teisingai paskaičiuotumėte savo gautas pajamas, leidžiamus atskaitymus (išlaidas) ir savo turėtą pelną. Tarifas šiai sumai gali būti 5, 5 – 15 arba 15 procentų. Koks bus tarifas priklauso nuo Jūsų uždirbtų pinigų sumos (pelno). Jei gavote iki 20000 eurų – 5%. Jjei naudos turite nuo 20000 iki 35000 eur, jis apskaičiuojamas nuo 5 iki 15 proc. intervale. O jei uždirbote virš 35000 eur, mokėsite 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio.
Pelnas apskaičiuojamas, kai iš gautų pajamų (surinktų pinigų iš klientų) atimate patirtas išlaidas (pirkote tai, ko reikia, kad galėtumėte suteikti savo paslaugą ar medžiagas prekei pagaminti, galbūt paslaugas iš kito verslininko).
Dėl patiriamų išlaidų ir išskaičiavimo iš pajamų. Jūs galite rinktis, ar norite nerinkti dokumentų, liudijančių išlaidas, ir savo uždirbtas pajamas mažinsite 30 %. Taigi, jei uždirbote 1000 eur, mokesčius mokėsite nuo 700 eur.
Taip pat galite rinkti dokumentus (pirkimo – pardavimo čekius, sąskaitas faktūras) ir apskaičiuoti kiek tiksliai uždirbote. Svarbu paminėti, kad šiuos dokumentus, deklaruodami pajamas turėsite pateikti VMI.
Pradėjus veiklą, pravartu stebėti kokias realiai patiriate išlaidas, koks yra pelnas. Tai galima fiksuoti pildant pajamų – išlaidų apskaitos žurnalą. Jis gali būti popierinis, excel ar kitu formatu, bet taip pat galite naudotis ir išmaniojo buhalterio paslauga, kurią nemokamai teikia VMI (trumpas pristatymas ir nuoroda norint naudotis https://www.vmi.lt/evmi/virtualus-buhalteris-i.aps). Šioje sistemoje Jūs galite fiksuoti savo pajamas ir išlaidas, o metams pasibaigus, duomenys bus automatiškai perkeliami į Jūsų preliminarią metinių pajamų deklaraciją. Taip pat nesudėtingai apskaičiuosite mokesčius (GPM, PVM, PSD, VSD įmokas), išrašysite PVM sąskaitą faktūrą, sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą bei matysite PVM ribos skaičiuoklę, gausite reikalingus priminimus ir kitos naudingos informacijos. Sistema naudotis nesudėtinga, o laiko sutaupysite tikrai. Jei jau vykdote veiklą ir dar nesate išbandę, rekomenduojame išmėginti. Prisijungti galite per VMI puslapį. Baiminantis suklysti ar nežinoti kaip pildyti yra galimybė taisyti dokumentus bei pasinaudoti bandomąją versija ir tik išbandžius ją, susikurti nuolatinę paskyrą. Vienas svarbiausių šios sistemos privalumų, jau minėta PVM ribos skaičiuoklė. Tai aktualu, jei teikiate paslaugas ir patiriate nedaug išlaidų, arba vykdote veiklą, kai pirkimų – pardavimų sumos yra didelės. PVM mokėtoju tampama, kai Jūsų pajamos viršija 45000 eur.
Deklaruojant pajamas metinėje pajamų deklaracijoje labai svarbu žingsnis po žingsnio užpildyti laukelius, kurių prašo vedlys (paprastai tariant, Jūsų klausia – Jūs sąžiningai atsakote). Jei naudojatės virtualaus buhalterio paslauga, duomenys bus perkelti, taip pat turėtumėte matyti juridinių asmenų pateiktus duomenis. Rekomenduojama nelaukti paskutinių dienų ir pateikti deklaraciją kiek anksčiau nei gegužės 1 diena.
Kartais gali kilti klausimų į kuriuos atsakymo nerasite VMI dažniausiai užduodamų klausimų skiltyje, o ilgai laukti skambučių eilėje nesinori ar neturite tam laiko. Tam esame mes. Mums nėra kvailų klausimų, ar individualių veiklų, kurių apskaitą sutvarkyti būtų per sudėtinga. Registruotis konsultacijai galite čia: https://calendly.com/future-stories .