Vieną dieną aš labai vėlavau ir į savo biurą turėjau važiuoti su pavežėjais – Uberiu. Paprastai, stengiuosi to išvengti. Ne tik dėl kainų skirtumo, lyginant su viešuoju transportu, bet ir dėl to, kad patirtis su Uber pavėžėjais (ar bet kuriuo taksi) man retai būna maloni. Tarkim, vairuotojai gali būti nedraugiški ir lėkti kaip pamišę. Bet tai nėra pati blogiausia dalis. Blogiausia dalis yra muzika. Bent jau Berlyne vairuotojai turi keistą muzikos skonį. Jie klauso Drake’o arba dar blogiau – vokiško/turkiško hiphopo. Taigi, buvau labai maloniai nustebinta, kai atidarius „Uber“ duris išgirdau… Johaną Sebastianą Bachą. Bacho siuita violončelei kaitino ausis ir buvau perkelta į kitą erdvę. Mes plūduriavome rytinėmis Berlyno gatvėmis. Dangus net neatrodė toks pilkas, kaip prieš valandą. Man patiko kiekviena sekunde dvidešimties minučių važiavimo. Padėkojau vairuotojui už kelionę ir muziką. Jis nusišypsojo ir mes abu, tikiu, turėjome daug geresnę dieną.
Vis galvojau apie tai, kas nutiko tame automobilyje, kas privertė mane jaustis taip ramiai.
Kai mokėmės vidurinėje mokykloje, aš tikrai ne taip mylėjau klasikinę muziką. Klasikinės muzikos namuose taip pat nesiklausau reguliariai. Į klasikinės muzikos koncertus nevaikštau, nes vis dar jaučiuosi tam per jauna. Tačiau klasikinėje muzikoje tikrai yra kažkas. Joje tikrai yra neatrastos galios, kurią jums ir man reikia atskleisti.
Taigi, pažiūrėkime, ką mokslas turi pasakyti apie klasikinės muzikos galią. Pradėkime nuo kai kurių anekdotinių įrodymų, apie kuriuos galbūt girdėjote anksčiau. Pirmas dalykas, kuris man atėjo į galvą, buvo naujienų straipsnis, kuriame teigiama, kad klausydamos klasikinės muzikos karvės duoda daugiau pieno. Panašu, kad klausydamos klasikinės muzikos margutės jaučiasi labiau atsipalaidavusios, sumažėja streso lygis ir voila – pieno daugiau! Aš toliau ieškojau mokslinių įrodymų, susijusių su šiais teiginiais, ir sužinojau, kad iš tikrųjų yra keletas mokslinių straipsnių, kuriuose nustatytas šis teigiamas poveikis.
Ir ne tik karvės mėgsta klasikinę muziką. Šunims taip pat patinka! Mokslininkų grupė atliko tyrimą su 50 šunų, laikomų prieglaudoje. Savo tyrime jie ištyrė penkių tipų klausos stimuliavimo įtaką: žmonių pokalbį, klasikinę muziką, sunkiojo metalo muziką, pop muziką. Šunys buvo veikiami kiekvieno tipo klausos stimuliacijos 4 valandas. Mokslininkai nustatė, kad šunų aktyvumas ir vokalizavimas buvo reikšmingai susiję su klausos stimuliacija. Šunys daugiau laiko praleisdavo ilsėdamiesi ir mažiau stovėdami, kai skambėjo klasikinė muzika, nei tuomet kai skambėjo bet kuris kitas stimulas. Priešingai, sunkiojo metalo muzikos poveikis paskatino šunis praleisti daug daugiau laiko lojant nei kiti klausos stimuliavimo būdai. Dėl klasikinės muzikos šunys daug daugiau laiko praleidžia tyloje, be lojimo, nei stimuliuojami kitų garsų. Matote, klasikinė muzika atpalaidavo vargšus šuniukus, o metalo muzika dar labiau sujaudino (pasakykite tai savo sunkiojo metalo gerbėjams)!
Taigi, karvės ir šunys atsipalaiduoja klausydami klasikinės muzikos. Bet kaip su žmonėmis? Galbūt girdėjote apie Mocarto efektą. Tai mintis, kad jei vaikai ar net kūdikiai klausysis Volfgango Amadėjaus Mocarto sukurtos muzikos, jie taps protingesni. Na, atsakysiu tiesiai šviesiai – tai netiesa. Šiuose Mocarto tyrimuose nustatytas poveikis parodė tik labai trumpalaikį poveikį, kad vaikai, klausydami Mocarto, geriau sprendžia kai kuriuos galvosūkius, o tyrimo pakartoti daug kartų nepavyko. Tačiau net jei klasikinė muzika nepadarys jūsų ar jūsų vaiko protingesnio, viena ji tikrai gali – sumažinti nerimą! Labai daug mokslinių tyrimų parodė, kad klausantis (geriausia savarankiškai pasirinkto) klasikinės muzikos kūrinio padidėja atsipalaidavimo jausmas ir sumažėja nerimas. Atrodo, kad klasikinė muzika veja šalin nerimą, mažindama streso hormono ‑ kortizolio – kiekį, taip pat kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį. Ir tai dar ne viskas – kai kurie tyrimai parodė, kad klasikinė muzika netgi gali numalšinti skausmą!
Taigi, sekite mano Uber vairuotojo pavyzdžiu ir įjunkite kokį nors Bacho, Mocarto ar bet kurį kitą pasirinktą klasikinės muzikos kompozitorių. Susukite į antklodę, išsivirę karštos arbatos ir pasimėgaukite atpalaiduojančia klasikinės muzikos galia.