Vienas iš tvaraus vystymosi tikslų – lyčių lygybė. Aptarkime šio tikslo įgyvendinimą darbo rinkoje. Situacija siekiant šio tikslo link keičiasi ir pamažu gerėja, tačiau moterys vis dar gauna mažesnį atlygį ir pensiją. Darbo užmokesčio skirtumas tarp moterų ir vyrų Lietuvoje – 14,2 proc. Jis apskaičiuojamas remiantis valandiniu darbo užmokesčiu, neatskaičius pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokų (Eurostatas, 2018).
Nors skaičiai aiškūs, kartais išgirstu kalbant, jog „taip visai nėra ir tikrai moterys uždirba tiek pat“. Neretai tokius žodžius taria vyrai, nuoširdžiai tikėdami, jog jų kolegės, dirbančios tokį patį darbą, uždirba vienodai.
Sodrai pradėjus viešai skelbti duomenis apie darbo užmokesčio vidurkius pagal lytį, tokių kalbėtojų įsitikinimus galima greitai pakeisti. Jei dirbate įmonėje, kurioje apdraustųjų asmenų skaičius yra bent 8, o iš jų yra bent daugiau negu 3 moterys ir daugiau negu 3 vyrai, galite pasitikrinti situaciją ir Jūs.
Kas nutiktų, jei darbo užmokestis būtų vienodas, nepaisant darbuotojo lyties? Gaunant didesnes pajamas, moterys galėtų išleisti daugiau jau dabar ir taip mažėtų jų rizika dėl skurdo ateityje. Lygus darbo užmokestis galėtų prisidėti ir prie šalies ekonomikos augimo. Taip pat svarbu paminėti ir tai, jog žmonės nelinkę dirbti visai, jei netiki, kad jų potencialus uždarbis yra vertas jų laiko. Skaičiuojama, jog Europos sąjungoje, apie 62,3 proc. darbingo amžiaus moterų yra aktyvios darbo rinkoje, kai tuo tarpu vyrų – 73 proc. (Eurostatas, 2018m.). Nors tiek dėl atlyginimo skirtumų, tiek dėl (ne)įsitraukimo į darbo priežasčių yra ne viena, tačiau pasėkmė yra dar ir ši: žmonėms nesirenkant jų gebėjimų vertos darbo vietos, tiek darbovietės, tiek šalies konkurencingumas mažėja, lėčiau kuriamos ir įgyvendinamos inovacijos.
Kalbant apie privalumus įmonėms, mokančioms darbo užmokestį pagal aiškius susitarimus, kuriuose nėra diskriminacijos dėl lyties, galima būti išskirti šiuos:
- Teigiama ir labai galinga žinutė apie organizacijos vertybes, kurios svarbios ne tik darbuotojams, bet ir vartotojams, įmonės klientams;
- Didėja darbuotojų darbo našumas bei pritraukiami geriausi darbuotojai, rečiau pasitaiko darbuotojų stoka ar jų kaita;
- Organizacijos socialinė atsakomybė – svarbus rodiklis daugeliui suinteresuotų šalių, lyčių lygybė – viena iš pagrindinių dedamųjų matuojant socialinę atsakomybę;
- Darbuotojai, jaučiantys, jog jų įgūdžiai ir talentai yra vertinami bei apmokami tolygiai nepaisant jų asmenybės, linkę labiau bendradarbiauti, pasitikėti kolegomis, tad dažniau kreipiasi pagalbos, o tai atneša produktyvius ir darnius santykius tarp personalo.
Ką visi galime padaryti, kad vienas iš tvaraus vystymosi tikslų – lyčių lygybė, taptų pasiekama jau dabar? Jei esate sprendimų priėmėjas ir darote įtaką kaip darbuotojų priėmimui, jų užmokesčio dydžiui, galite pasinaudoti šiais patarimais:
- Jei darbuotojai dirba iš esmės skirtingą darbą, įsitikinkite ar darbo užmokesčio skirtumai yra grindžiami išsilavinimu, patirtimi, o ne lytimi.
- Peržiūrėkite kiekvieno darbuotojo atlyginimą. Taip nustatysite ar dviems darbuotojams, dirbantiems tą patį darbą ar turintiems tas pačias pareigas, mokamas vienodas atlyginimas, net jei jų išsilavinimas ir patirtis skiriasi.
- Darbo pokalbių metu ar ruošiantis jiems atkreipkite dėmesį į kandidatų turimas kompetencijas, patirtį ir atmeskite išankstines nuostatas, jog moteris, ypač turinti vaikų, = sunkumai darbe, ligos ir pan.
- Turėkite aiškius susitarimus dėl atlyginimo “laiptelių”. Iš anksto visiems darbuotojams žinomi reikalavimai dėl aukštesnio atlyginimo, apsaugos Jus nuo nebūtinai sąžiningų paaukštinimų ar premijų skyrimo remiantis emocija ir geromis darbuotojo derybinėmis galiomis.
Jei esate darbuotojas, ar ieškote darbo, nepamirškite realiai įvertinti savo turimą išsilavinimą, gebėjimus ir patirtį. Pasidomėkite kiek tokioje pačioje pozicijoje dirbantys vyrai ir moterys uždirba. Kartais esame linkę save nuvertinti, tad turint skaičius, kuriuos galėsite palyginti, bus aiškiau kiek galite derėtis darbo pokalbio metu. Taip pat nebijokite klausti, pagal kokius kriterijus galima kilti karjeros laiptais, tartis dėl aukštesnio atlyginimo. Ar įmonė yra socialiai atsakinga ir koks realus vidutinis moterų bei vyrų darbo užmokesčio skirtumas, galite pasitikrinti pagal įmonės rekvizitus puslapyje (www. rekvizitai.lt). Be abejo, tai galite aptarti ir darbo pokalbio metu. Geriau šiuos nepatogius klausimus iškelti dar neįsidarbinus, nei vėliau jaustis nevertinamam ir galiausiai keisti darbovietę.
Moterų ir vyrų atlyginimų atotrūkio mažinimas yra naudingas mums visiems: tiek suaugusiems, tiek dar būsimiems darbo rinkos dalyviams. Palaikykime vieni kitus ir ženkime atsakingus žingsnius tvarios ir lyčių lygybe pasižyminčios visuomenės link.