Šventinis savaitgalis, kurio metu turėjome progą ne tik pasveikinti mamas, bet ir paminėti Tarptautinę darbo dieną, sukėlė apmąstymus kaip sekasi moterims, mamoms dirbti ir uždirbti. Galbūt jau galime džiaugtis, kad namų ruoša ir vaikų priežiūra yra dalijamasi tarp partnerių tolygiai, o pajamos panašios?
Paplitę stereotipai apie lytis daro įtaką mūsų pasirinkimams kokį darbą dirbsime, kaip sugebėsime jį derinti su savo privačiu gyvenimu, o tai lemia darbo užmokesčio, valdomo turto skirtumus. Remiantis Eurostato (2015) duomenimis, dirbančios moterys neapmokamam darbui (namų ruoša, vaikų priežiūra) skiria 22 valandas per savaitę (beveik 4 valandas per dieną), kai tuo tarpu dirbantys vyrai – 9 valandas per savaitę. Buities darbus galima pasidalinti ir vaikų priežiūrą taip pat, tik štai darbo rinkoje tai atsispindi moterų pasirinkime dirbti ne visą darbo dieną (taip renkasi daugiau nei viena moteris iš trijų), vyrams taip renkantis retai (vienas vyras iš dešimties dirba ne pilną darbo dieną). Taigi stereotipas, kad moterys yra atsakingos už šeimos „židinį“, namų priežiūrą, o vyras „parneša maistą“ į namus iš dalies atsispindi darbo užmokesčio skirtumuose, o moterims dirbant daugiau neapmokamo darbo, natūraliai nukenčia ir jų pensija, sukauptas turtas. Vidutinis vyrų ir moterų bendrųjų pajamų skirtumas ES yra 39,6 % (Eurostatas, 2014).
Aptarkime stereotipą, kad moteris, pagimdžiusi vaiką nedirba iki vaikui sukaks du metai ir gaunama išmoka pilnavertiškai prisidės prie visos šeimos gerovės. Turint galvoje, kad vidutinis vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas Lietuvoje 14,2 %, o vaiko priežiūros išmoka iki vaikui sukaks vieneri metai siekia 77,58 % nuo atlyginimo „ant popieriaus“ arba iki vaikui sukaks dveji metai – pirmaisiais – 54,31%, antraisiais – 31,03% nuo atlyginimo „ant popieriaus“ jau galime nuspėti, kad išmoka dažnu atveju nesiekia pusės pajamų, reikalingų šeimai. Neretai galime išgirsti, kad moterys, išėjusios vaiko priežiūros atostogų atranda save, imasi naujų veiklų ir verslų, taip ne tik realizuodamos save, bet ir dar labiau prisidėdamos prie šeimos biudžeto. Apie tėčius, pasinaudojusius galimybe imti apmokamas vaiko priežiūros atostogas pirmaisias vaiko metais, girdime retai ne veltui. 2019 m. Statistikos departamento duomenimis, tėčiai vidutiniškai 12 kartų rečiau ima vaiko priežiūros atostogas, kai tuo tarpu antraisiais vaiko metais – dvigubai mažiau vyrų, nei moterų. Suprantama, kad ir antraisiais vaiko metais dalis tėčių vis dar aktyviai dirba, o moteris toliau rūpinasi vaiku. Stebina ir tai, kad tik kas antras tėtis pasinaudoja galimybe gauti mėnesį apmokamų tėvystės atostogų. Džiugi žinia, kad nuo šių metų pasikeitė tvarka dėl gaunamų papildomų pajamų pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais. Gaunant papildomas pajamas iš vykdomos individualios veiklos, išmoka nemažės. Atnaujinta tvarka, manau, leis drąsiau ir laisviau grįžti į darbo rinką moterims, kurios neretai savo kūrybiškumą ir verslumą atranda būtent augant jų atžalai.
Nors statistiniai duomenys nedžiugina, teigiami pokyčiai vyksta ir vis dažniau moterys, auginančios vaikus, grįžta į darbo rinką, derisi dėl vienodo su kolegomis vyrais atlygio, ir dalijasi namų ruošos priežiūra su savo partneriais, o tėčiai ryžtasi vaikų priežiūros atostogas išnaudoti nedalomam laikui su vaiku ir skatina savo gyvenimo partneres įgyvendinti verslo idėjas, realizuoti savo potencialą darbe.
Ką galime kiekvienas padaryti, kad moterys, o ypač mamos, auginančios vaikus, uždirbtų ne mažiau, nei vyrai?
– Padrąsinkime tiek viena kitą, tiek save pabandyti daryti tai, kas širdžiai miela, tačiau vis dar gali būti pelninga.
– Išdrįskime derėtis darbo pokalbio metu: nebūtinai dėl atlyginimo, bet dėl gyvybės draudimo, lankstesnio darbo grafiko ar dalies dienų, kai dirbama iš namų.
– Nuotolinio ugdymosi laike, atraskime laiko tobulėjimui: galbūt seniai svajojote baigti programavimo kursus (jų, beje, yra nemokamų, https://vigi.lt/index.php/renkuosi-programuoti/), savo pomėgį mezgti, siūti ar kitą, paversti verslu? Čia rasite informacijos apie skelbiamus nemokamus mokymus, patarimus kaip pradėti savo verslą, ar jį vystyti (https://www.verslimama.lt/mokymai/, https://pradekdirbtisau.lt/).
– Nemažiau svarbi buities dalis. Ja tikrai galima ir verta dalintis! Paskirstykite visus darbus sau ir savo partneriui po lygiai (čia gali praversti visų darbų sąrašas ir prie kiekvieno darbo vardas, to, kuris jį turi atlikti – priskirtais darbais pasikeiskite kas kelis mėnesius). Nepamirškite ir vaikų įtraukti į kasdienės ruošos darbus.
– Logistika. Vaikų nuvežimas/ parvežimas į darželį, mokyklą (kažkada visi juk grįš), būrelius gali atimti net ir porą valandų per dieną, tad pasidalinkite! Mūsų bičiuliai, gyvenantys užmiestyje, buvo sutarę su kaimynais, jog vieną savaitę veža/ parveža vaikus į mokyklą vieni, kitą savaitę – kiti. Galbūt visos dienos ir nesutaps, bet sutikite, nors ir keli sutaupyti rytai per mėnesį, gali padėti pailsėti ir rasti jėgų savo veiklai.
Įkvėpkime pavasario šilumos, nors ir su sniegu, ir pasidalinkime tiek darbais, tiek rūpesčiais su artimaisiais, klauskime ir ieškokime pagalbos!
Jei planuojate šeimos pagausėjimą, ir nerimaujate, kaip susidėlios finansinė jūsų gyvenimo dalis, nedvejodami parašykite. Į mūsų komandą kreipkitės ir kilus klausimams apie individualios veiklos pradžią, įmonės įkūrimą, mokesčius ar išmokas – daugiau informacijos rasite www.futurestories.lt. Mielai pagelbėsime ir atsakysime į rūpimus klausimus!