Dėkingumas. Sąvoka, kuri kasdien vis dažniau girdima mūsų visuomenėje. O už ką ir kam reikėtų dėkoti? O jei dar ir diena buvo tikrai prasta ir viskas nesisekė? Turiu jus pradžiuginti, nes visada galime rasti nors vieną dalyką už kurį galime būti dėkingi kitiems ar sau. Padėsiu jums, jį greitai rasti.
Kas yra dėkingumas?
Kiekviena diena mums kelia nemažai naujų iššūkių bei nemažai naujų patirčių. Būti dėkingu, nereiškia, kad viskas mūsų dienoje nuklota rožine spalva ar, kad visur mums pirmiems atidarė duris. Tai reiškia, kad kiekvieną dieną mes randame laiko sustoti ir sąmoningai pagalvoti, kad aplink mus yra daug stebuklų ir už juos padėkoti. Dėkingumas vienas maloniausių jausmų, kuriuos žmogus gali jausti. Kai jauti dėkingumą, sukoncentruok visą savo dėmesį į kūną. Kas su juo vyksta? Jauti šilumą? Jaukumą? Ramybę ar šiurpuliukus? O gal ir laimę? Pabūk tame maloniame jausmų sūkuryje.
Dėkingumas ir kaip su juo susijusios mintys?
Mūsų mintys smegenyse vingiuoja kiekvieną sekundę. Žinoma, kad 95 procentai minčių kasdien kartojasi, tuo tarpu likusieji 5 procentai mūsų minčių kasdien keičiasi. Taigi, kokios mintys jūsų galvoje? Pastebėkite jas, užsirašykite. Kokios mintys teigiamos ar neigiamos vyrauja jūsų prote? Kai žmogus dėkoja, nesvarbu garsiai ar tyliai, mūsų smegenys negali kurti jokių neigiamų minčių. Pagalvokite, kaip stipriai gali pasikeisti jūsų gyvenimas jei dėkojate kasdien pamatę jus džiuginantį dalyką arba kai dėkojate už visus kasdienius, įprastus dalykus. Kiek teigiamų ir naujų minčių gali įkristi į jūsų nuostabią galvą? Mintys yra svarbus elementas kuriantis mūsų realybę, taigi skirkite joms dėmesio.
Kaip pradėti dėkoti?
Pradedant ugdyti dėkingumą gali atrodyti sunku dėkoti ir net dėkojant tai nesijaus kaip nuoširdūs žodžiai ar mintys. Pabandykite dėkoti už įprastus, kasdienius dalykus. Tokius kaip maistas, oras, sveikata. Šie dalykai mums tokie įprasti, kad nepagalvojame, kas nutiktų jei jų tiesiog nebeliktų. Jei nerandate nei vienos priežasties už ką galėtumėte būti dėkingas, paklauskite savęs šių klausimų:
- Kas privertė mane šiandien nusišypsoti?
- Be ko neįsivaizduoju savo gyvenimo?
- Ar šiandien valgiau? Gavau vandens?
- Koks metų laikas mėgstamiausias?
- Ar šiandien turėjau jėgų atsikelti iš lovos?
- Koks mėgstamiausias prisiminimas?
- Kokie žmonės yra šalia manęs?
- Kokią knygą man patiko skaityti?
Iššūkis! Pasiimk užrašų knygelę ar kelis tuščius lapus ir kasdien, tau tinkamu metu (kasdien tuo pačiu) parašyk penkis ar dešimt dalykų, už kuriuos esi dėkingas. Tikiu, kad rasi už ką padėkoti.
Dėkingas SAU?
Dėkoti, dėkoti ir dar kartą SAU dėkoti. Kai išmokstama dėkoti kitiems, aplinkai, pasauliui ar visatai svarbu nepamiršti ir savęs. Taip, dėkoti sau būtina ir jei priėmei dėkingumo iššūkį su penkiomis – dešimt padėkų kitiems, tai šalia dešimtuką skirk tik sau. Kasdien patys atliekame galybę darbų, užduočių, pareigų. Susipažįstame su naujomis patirtimis, stojame akistata su savo baimėmis, išgyvename tiek daug emocijų bei jausmų. Ne visą laiką mums viskas pavyksta iš pirmo karto, tačiau mes tai darome geriausiai kaip galėjome padaryti būtent tą akimirką. Už tai sau tiesiog privalome padėkoti.
Aš dėkoju sau už tai, kad šiandien turėjau jėgų atsikelti iš lovos.
Aš dėkoju sau už tai, kad mėgaujuosi savo kūrybos procesu.
Aš dėkoju sau už tai, kad kasdien turiu ko išmokti.
Dėkojimas sau ne tik suteiks malonių jausmų, tačiau ir pakels mūsų savivertę, pagerins mūsų miego kokybę bei ilgalaikėje perspektyvoje palaikys gerą fizinę sveikatą.
Dėkingas lygu laimingas?
Dėkoti kasdien lygu būti laimingu kasdien. Dėkingumas skatina ne tik laimės jausmą, tačiau ir mūsų kūrybiškumą, gebėjimą atsitiesti po nesėkmių ar nelaimių. Išmokę dėkoti kasdien kursime gražesnį pasaulį ir sau ir kitiems.