• STRAIPSNIAI
  • PODCASTAI
  • KONSPEKTAI
  • PAMOKOS
  • KNYGYNAS
  • STRAIPSNIAI
  • PODCASTAI
  • KONSPEKTAI
  • PAMOKOS
  • KNYGYNAS
Rekomenduojame

LAIMĖ DIRBTI: Kolegos svarbiau už atlyginimą: „Jei nebus sutarimo, nebus ir noro eiti į darbą.“

22 gruodžio, 2022

LAIMĖ DIRBTI: „Gera dirbti, kai žinai, kad ne tik reikia, bet ir patinka“

2 gruodžio, 2022

LAIMĖ DIRBTI: „Parduotuvėje nėra „čia tavo, čia mano“. Visi mes už vieną, vienas — už visus“

17 lapkričio, 2022
Facebook Instagram YouTube BlogLovin
Facebook Instagram YouTube BlogLovin
Laimės Dieta Laimės Dieta
Prisijunk
  • STRAIPSNIAI
  • PODCASTAI
  • KONSPEKTAI
  • PAMOKOS
  • KNYGYNAS
Laimės Dieta Laimės Dieta
Home»SANTYKIAI»Kaip tvarkytis su žiniomis apie karą Ukrainoje nežalojant savo psichinės sveikatos
SANTYKIAI

Kaip tvarkytis su žiniomis apie karą Ukrainoje nežalojant savo psichinės sveikatos

Rimantė KulvinskytėBy Rimantė Kulvinskytė14 kovo, 2022Updated:17 kovo, 2022Komentarų: 05 Mins Read
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Share
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Sekti karo Ukrainos naujienas — kiekvieno atsakingo piliečio ir šiaip žmogaus, kuriam svarbu būti informuotam, kasdienybė. Tačiau, kur yra riba, kai informacija nebe gelbsti, o žaloja?

Šį klausimą visų pirma uždaviau sau, kai, pasidalinusi plačiai po socialinius tinklus nuaidėjusiu paskyros @teisininkai tekstu „Kas nutinka moterims karo metu“, apsivėmiau. 

Taip, nė kiek neperdedu. Kadangi tekstas detalus, o mano fantazija laki, netrukau įsivaizduoti, kas galėtų nutikti mano dukrai. Iki detalių. Tris dienas negalėjau valgyti, miegoti ir net atsipalaidavusi apkabinti savo vyro.
Po to apie šią patirtį pasikalbėjau su savo psichologe Karolina Gurskiene. Ir ji mane patikino, kad šis tekstas, kad ir su kokiais gerais ir šviesiais ketinimais bei noru informuoti ruoštas, buvo klaida. Nes mes suprantame, kodėl turime padėti Ukrainai, net ir be psichiką žalojančios informacijos. Vaizdai su kruvinais vaikais, su sužalotomis moterimis, į duobę metamais kareivių kūnais sukrečia, bet jie tiesiogiai nepadeda. Jie tik didina įtampą, nerimą, neviltį ir baimę, kuri persiduoda mūsų aplinkai.

Šiuo metu kiekvieno mūsų galvoje yra 18 scenarijų: bėgimo, likimo, gynybos, ateities planų, gelbėjimosi, pinigų kaupimo, maisto atsargų dėliojimo… mūsų nervų sistemoje ir galvoje vienu metu atidaryta 56 naršymo langai, kūnas ir psichika veikia keliais režimais. Ir tai yra nežmoniška apkrova.
Pasak Karolinos, žmogus tokioje įtampoje, kokioje dabar gyvename mes, be padarinių sveikatai gali išbūti mėnesį. Po trijų mėnesių smegenyse įvyksta negrįžtami pakitimai. Karolina ir jos kolegos baiminasi, kad net ir neįvykus karui, mūsų sielos bus sužalotos: po kurio laiko prabus „miegantys“ šizofrenikai, padaugės bipolinio sutrikimo, psichozės, neurozės, depresijos atvejų.

Kaip to išvengti ir padėti sau?


— Visų pirma — būti su savimi sąžiningu. Įvertinti savo jautrumą ir psichinę sveikatą bei paklausti savęs: kur yra mano ribos? Kiek žinių yra per daug žinių man?

— Griežtai apsibrėžti ir riboti laiką socialiniuose tinkluose, nes besaikis scrollinimas gali kūną įvesti į panikos būseną. Pasirinkite konkrečius šaltinius, kurių informacija nėra perteklinė ir nežaidžia žaidimo „o kas būtų, jeigu būtų?“. Seku politologą Liną Kojalą, Krašto apsaugos ministrą Arvydą Anušauską, Lietuvos kariuomenės profilius.

— Su karu susijusių vaizdų venkite prie vaikų. Pavyzdžiui, rugsėjo 11-osios įvykių rodymas per TV vaikams sudarė įspūdį, kad terorizmo aktas kartojasi ir kartojasi.

— Pandemija ir karantinas mus pamokė įvairių būdų atsipalaiduoti: laikas gamtoje, pokalbiai su mylimais, intensyvus sportas, knygų skaitymas, naujos veiklos, gaminimas. Prisiminkite geriausias praktikas. Plius darbas ir konkreti veikla mus stresuoja žymiai mažiau nei informacija. Pasak Karolinos, vykimas į pasienį su savo virta karšta sriuba karo pabėgeliams sukels žymiai mažiau negatyvių veiksmų ar liūdesio nei nuotraukų spaudoje žiūrėjimas. Tad atsiribojimą nuo informacijos galima tiesiogiai derinti su pagalba.

— Atsirinkite informaciją, kurion lendate giliau ar kuria dalijatės. Su kiekvienu postu konkrečiai savęs paklauskite: ar jis praktiškas, o gal jis tiesiog veikia mano jausmus, mane gąsdina ir neramina? Dalinkitės informacija, kuri gali padėti: apgyvendinimas, pagalba, darbo skelbimai. Nežalokite savęs smurtine informacija, nes palūžęs jūs nepadėsite niekam. + ta pati informacija apie prievartavimus ar smurtą prieš moteris taip paveikia mamas, kad jos tampa paranojiškos ir ateityje dukras elementariai gali uždaryti namuose ir bet kokia laisvė, šokiai ar draugai bus pamiršti.

— Dar Žurnalistikos institute buvome mokomi, kad galima informuoti keliais būdais. Galime parašyti, kad kaime nužudyta močiutė, o galime parašyti, kad ji buvo nužudyta pasmaugiant laidu ir kankinta įkaitintomis žnyplėmis 6 valandas. Abiem atvejais informuojame. Tik vienu giliau manipuliuojame, gąsdiname, paliekame šleikštulį ir uždegame fantaziją į smurtą linkusiems žmonėms. Tad čia yra pavyzdys, kaip reiktų pateikti naujienas. Ir kaip patiems atsirinkti iki kokių detalių pateiktas žinias vartoti.

— Dėmesį nuo „aš“, „man“ ir „manęs“ labai gerai nukreipia bendravimas. Galite susisiekti su nuo karo nukentėjusiais žmonėmis, parašyti padrąsinantį žodį ar žinutę, pasiūlyti petį išsiverkti ar ausį išsikalbėti.

— Išlikite sąmoningi ir pasistenkite atjungti smegenis nuo katastrofinio mąstymo. Kaip jau minėjau, visi „o kas būtų, jeigu būtų“, gali išvesti iš proto, nes tikimybių teorija tokių dalykų negali apskaičiuoti. Čia belieka pasitikėti mūsų karinėmis institucijomis ir didelę patirtį turinčiais specialistais.

— Atsiribokite nuo baksnojimo pirštais. Turiu omenyje, kaimynų/kolegų/draugų kaltinimo, kad jie per mažai aukoja/daro/yra įsitraukę. Kiekvienas mūsų renkasi tai, kas jiems geriausia. Mes nežinome ir žinoti negalime, kas vyksta kiekvieno galvoje. Esame atsakingi tik už savo veiksmus. Į juos ir susitelkime. Junkimės, ne skaldykime. Ieškokime šviesos.

— Rūpinkitės savimi. Gražiai atrodydami nieko neįžeisite. Jei nusidažėte plaukus, nereiškia, kad esate nejautrios Ukrainos bunkeriuose besislepiančioms moterims. Jei šiandien pasilepinote, negraužkite savęs, kad kažkas kažkur alkanas. Tai niekaip nepadeda karą išgyvenantiems žmonėms.

— Darykite tai, kas jus ramina: mokykitės šaudyti, mokykitės pirmos pagalbos, žiūrėkite video, kaip užvesti tanką ar padaryti Molotovo kokteilį. To tikriausiai neprireiks, bet bet koks naujas įgūdis yra smagu. 

— Mano asmeninis planas sau: du scenarijai. Su Povilu aptarėme, kur mudvi su Luna vyktume karo atveju (vyras liktų ginti tėvynės), pasidomėjome, kur galėtume apsistoti, susitvarkėme finansus, dokumentus, įgaliojimus, turime daiktų, kuriuos pasiimtume sąrašą. Kai tą planą pasiruošėme, juo nebegyvenu. Jį ramiai padėjau į šoną pamiršau, ir gyvename toliau. Gyvename SĖKMĖS ir TAIKOS planu: ruošiame atidaryti knygyną, spausdiname dvi naujas Semčiukų knygas su ryto ir vakaro ritualais. Dirbame tam, kad padėtume Lietuvai ir galėtume padėti Ukrainai.

— Nesmerkite. Jeigu žmogus bijo karo, gal ir gerai, kad jis pabėgo į užsienį — tik trukdytų. Nes dabartinėje situacijoje, pasak Karolinos, mūsų visų tikslas vienas: gyventi kaip įmanoma normalesnį gyvenimą (psichinės sveikatos vardan) ir suvokti, kad jei negali niekuo padėti, tai bent pats nebūk našta: negąsdink, nesiskųsk, nebambėk ir nesėk panikos.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
Rimantė Kulvinskytė
  • Website

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.

Related Posts

Klausk psichologo: išgirdus diagnozę vaikui, užplūdo kaltės jausmas

25 gegužės, 2022

Nerimauti galima

21 gegužės, 2022

Ko nežinojau iki tapdama mama arba kodėl motinystė – tai užpakalių valgymas?

1 gegužės, 2022

Comments are closed.

Rekomenduojame

Apie ryšį su savimi: sunku rūpintis kitais, kai viduje yra tuščia

10 rugsėjo, 2021

LAIMĖ DIRBTI: Filosofas kasoje: „Niekas kitas nėra atsakingas už mūsų laimę, tik mes patys“

9 rugsėjo, 2021

Ar turiu jaustis kalta, jei vyras mane išdavė?

8 rugsėjo, 2021
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
Nepraleisk!
DARBAS

LAIMĖ DIRBTI: Kolegos svarbiau už atlyginimą: „Jei nebus sutarimo, nebus ir noro eiti į darbą.“

By Rimantė Kulvinskytė22 gruodžio, 20220

Kai kalbame apie laimę, visada įsivaizduojame dideles, įspūdingas, nepamirštamas patirtis. Bet laimė, tikina mokslininkai, yra…

LAIMĖ DIRBTI: „Gera dirbti, kai žinai, kad ne tik reikia, bet ir patinka“

2 gruodžio, 2022

LAIMĖ DIRBTI: „Parduotuvėje nėra „čia tavo, čia mano“. Visi mes už vieną, vienas — už visus“

17 lapkričio, 2022

LAIMĖ DIRBTI: „Maximoje“ — jau 20 metų: „Būčiau laiminga, jei žinočiau, kad niekas nesikeis.“

27 spalio, 2022
APPY COMPANY
APPY COMPANY

Jei skaitant LAIMĖS DIETĄ kilo mintis, kad norisi pasidalinti savo žiniomis, mintimis ar atradimais, padedančiais kurti laimę, ugdyti sąmoningumą ar palengvinti kasdienybę, turime gerų žinių - savanoriai autoriai čia visada laukiami!

Rašykite mums!

Mūsų rekomendacijos

Apie ryšį su savimi: sunku rūpintis kitais, kai viduje yra tuščia

10 rugsėjo, 2021

LAIMĖ DIRBTI: Filosofas kasoje: „Niekas kitas nėra atsakingas už mūsų laimę, tik mes patys“

9 rugsėjo, 2021

Ar turiu jaustis kalta, jei vyras mane išdavė?

8 rugsėjo, 2021
Navigacija
  • Rašykite mums
  • Kontaktai
  • Privatumo politika
  • Parduotuvė
Facebook Instagram YouTube BlogLovin
  • Rašykite mums
  • Kontaktai
  • Privatumo politika
  • Parduotuvė
© 2023

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.