Niežtinti gakta, sėklidės, kojos – kodėl nusiskutus oda ima niežtėti? Skutimąsis dovanoja ypatingai švelnios odos jausmą. Mano kosmetologė sakė, kad vyrai ir sensta lėčiau vien dėl to, kad kasdien skutasi. Bet kai kuriems žmonėms skutimąsis atneša pašalinį – niežėjimo – poveikį: raudoni, uždegiminiai spuogeliai tose vietose, kur auga plaukai, vadinami folikulitu – tai plauko maišelio žiočių bakterinis uždegimas, apimantis ir plauko maišelį. Šie spuogeliai gali iškilti ir nuskutus jautrią odą. Skaitykite toliau, jei norite sužinoti, kaip to išvengti.
Kodėl po skutimosi niežti odą? Kai skutamės, mes nenuskutame viso plauko – mes nuskutame jį arti „šaknų“. Jūsų plaukų folikulės ir toliau augina plauką po odą, jos sudirgsta, sukeldamos niežėjimą.
Jeigu mes per stipriai traukiame peiliuką (ypatingai atšipusį ar seną), jis gali susukti arba pakeisti plauko folikulės kryptį, o rezultatas bus įaugę plaukai. Kai kas tai vadina „skutimosi nudegimu“.
Oda skirtingose vietose skirtingai jautri. Daugiausiai reakcijų pasitaiko lytinių organų plote. Gakta yra viena tų vietų, kuri labiausiai linkusi niežtėti. Kodėl? Oda ten itin jautri, tad gamta, norėdama mus apsaugoti, šį plotą padengė storesniais nei įprasta plaukais, tad ir diskomfortas jiems atauginėjant yra didesnis.
Kitas niežėjimo pagreitintojas yra rūbai. Nusiskutę mes įprastai apsirengiame, o audinys, besitrinantis į ką tik nuskustą odą, ją dar labiau sujautrina. Prieš skutimąsi į odą trinami dezodoruoti muilai ar chemikalų pilnos kitos kosmetikos priemonės gali dar labiau sudirginti odą ir sukelti niežulį.
Kaip numalšinti niežėjimą?
Jeigu jau nusiskutote, ir kankinatės su niežuliu, turiu jums kelis patarimus.
– Išbandykite tepalą su veikliąja medžiaga – hydrocortisonu. Šitie tepalai mažina sudirgimą, uždegimą ir niežulį. Stiprios koncentracijos tepalai parduodami tik su gydytojo receptu, bet silpnesnius galite įsigyti ir taip. Gali būti, kad net jau ir turite jo savo vaistinėlėje. Tiesa, jis griežtai vartojamas paviršiuje, venkite patekimo į makštį.
Nuraminkite odą šiltu kompresu
Įberkite mažą žiūpsnelį jūros druskos į šiltą vandenį ir jame pamirkytą švarų rankšluostį uždėkite ant tų vietų, kur niežti. Jūros druskos tirpalas pagreitins gyjimą ir sumažins niežulį.
Naudokite natūralius drėkiklius
Po skutimosi odą nuraminkite vėsinančiais, hipoalerginiais drėkikliais. Ir čia labai svarbus natūralumas.
Čia niekas negali konkuruoti su alijošiumi, nes jis garsėja ypatingomis gydomosiomis savybėmis ir idealiai tinka šiam tikslui.
Hamameliai turi antibakterinių savybių, padeda užsitraukti žaizdelėms, apsaugo nuo bakterijų ir odos infekcijų. Tad po skutimosi tinka ir alijošius, ir hamamelių priemonės, arba viskas kartu.
Naudokite arbatos maišelius
Juodoje arbatoje yra daug tanino rūgščių, kurios veikia priešuždegimiškai. Tik įsitikinkite, kad arbatos maišeliai, kuriuos dedate ant odos, yra atvėsę. Dar geriau – įdėkite juos į šaldytuvą, tad gausite dvigubą efektą – ir vėsins, ir gydys.
Arbatos maišelius laikykite tol, kol pradėsite matyti, kaip pamažu atsitraukia odos raudonis.
Nusimeskite rūbus
Jeigu vos nusiskutę įlendate į apatinius ar drabužius, nutinka du dalykai. Pirmiausia – jūsų ką tik nuskusta oda tiesiogiai liečiasi su medžiaga, ir tai sukelia ne tik trintį, bet ir prakaitavimą. Antra, skalbikliai, kuriuos naudojate savo drabužiams skalbti, kontaktuoja su jūsų oda taip sukeldami dar didesnį niežulį.
Tad nusiskutus rekomenduoju bent valandžiukę paplikšinėti, o jei jau reikia rengtis, rinkitės laisvus, kvėpuojančius, natūralaus audinio rūbus.
Ir nesiskuskite ant niežulio viršaus, palaukite, kol sudirgimas praeis.
Kaip išvengti niežulio?
– Prieš skusdamiesi žirklutėmis nusikirpkite visus plaukus, kurie ilgesni nei centrimetras.
– Neskuskite sausos odos. Prieš skusdamiesi, bent porą minučių pastovėkite karštame duše – taip oda gaus daugiau drėgmės, poros atsivers ir skustis bus lengviau.
– Nenaudokite skutimosi putų. Verčiau prieš skutimąsi suminkštinkite odą kūdikių aliejumi, kokosų ar sviestmedžių aliejumi, puiki priemonė ir plaukų kondicionierius. Tik jokiu būdu skutimuisi nenaudokite muilo ar dušo želės.
– Patempkite odą ir skuskite ta kryptimi, kuria auga plaukas. Skirkite sau laiko nusiskusti atsargiai ir teisingai – plaukai lėčiau ataugs ir bus mažesnė sudirgimo tikimybė.
– Vos tik nusiskutę, ištepkite odą vėsinančiu, raminančiu alijošiumi ar hamameliais. Arba paieškokite specialių natūralių priemonių, skirtų naudoti po skutimosi.
Jei uždegimas ar bėrimas nedingsta daugiau nei tris dienas, matote kraują, formuojasi „plutelė“ ar pūlinukai, susisiekite su gydytoju – tokiais atvejais gali prireikti gydymo antibiotikais arba priešgrybelinėmis priemonėmis.
Taip pat skaitykite:
Grožio triukai, kurių išmokau per 34 savo gyvenimo metus
Greitas įvadas į tinkamą odos priežiūrą
Laimė žiūrėti į veidrodį: pokalbis su makiažo meistre Vytaute Žališkevičiūte
Stilistė Vilija Rušinskaitė: 10 mados dogmų, kurias galima drąsiai laužyti